Sildid

Reede, 11. aprill 2014

Rooma kardina õmblemine

Lõpuks sain oma kardina valmis. Kui keegi teine peaks viitsima sellise kardina õmblemist ise ette võtta, panen väikese tegemisloo ka kirja.
Esmalt: rooma kardina eeliseks on kanga vähene kulu. Kuna kardin on akna ees sirgelt, kulub sellele enamvähem niipalju kangast, kui suur on aknaava.

Mina valisin linase kanga. Jah, seda on raske töödelda ja iga kortsuke jääb sellesse sisse, aga mulle linane meeldib ja see klapib hästi kogu ülejäänud ruumiga.

Vajalikud materjalid: Kangas, pits, takjapael (kleebitav), nöör, kinnised kruvikonksud, ehitusliist (25x15mm), 4 ümarliistu, kruvid, tüüblid.

Esmalt mõõtsin kanga pikkuseks aknaava kõrguse + 25cm, keerasin kardina alumise serva 1,5+4 cm tagasi, pressisin maha ja õmblesin läbi. Õmblesin kardina servad läbi ja lisasin alumisse äärde pitsi.


Ülemist äärt praegu ei õmmelnud. Mõõtsin alumisest äärest 20cm, pressisin kanga ja õmblesin esimese kanali. Järgmise kolme torukanali vahe on 36cm. Ülemisse äärde kleepisin takjapaela ja õmblesin selle kardina serva.
ÕMMELDUD KARDINAKANGAS:

Nüüd pressisin kardina aurutriikrauaga korralikult üle ja ajasin kanalitesse ümarad puuliistud. 
Mõõtsin kardina paremast ja vasemast servast 40cm ja tegin selle pahemale poolele kangasse kanalisse sisselõiked. Ajasin nööri läbi avade nii, et see läks puupulga tagant, nööri kinnitasin sõlmega ainult kõige alumise pulga külge!Saagisin kitsast ehitusliistust sama pika jupi, kui lai sai minu kardin. Lisaks saagisin veel 2 jupikest, millele too pikem hiljem seinal toetuma pidi. Kruvisin liistusse kinnised kruvikonksud - täpselt nöörijooksu kohale, üks nende kahe vahele ja üks sellesse otsa, kust poolt reguleerimine hiljem toimuma hakkab.


Mõõtsin ära kardina kõrguse, loodisin seinale sirge joone ja puurisin oma toredasse seina terve rea ägedaid ja põhjatuid auke. Paar neist võtsid tüüblid omaks ja sain lõpuks kaks abiklotsi seina külge. Kinnitasin kardina "kardinapuu" külge ja vedasin nöörid läbi konkskruvide (vaata joonist).Seejäärel paigaldasin aknapõse kõrvale kruvi (tore oleks olnud, kui oleksin leidnud ühe puidust mummu, et see ilusam jääks) tõmbasin paelad sirgu ja tõmbasin mõlemat nööri korraga nii palju, et kardina kõrgeim võimalik asend mind rahuldaks. Tegin mõlemasse nööri seina sees oleva kruvi kohale sõlme. Nüüd fikseerisin veel mõned sõlmede kohad ja valmis ta oligi!Ruumi tegi õdusamaks valge pitskardin, ausalt. Aga kuna minu magamitoa aknad on nii lähedal tollele teisele majale ja linasest kangast juba õhtuhämaras väljastpoolt tuppa läbi ei näe, siis jääb nii. Ühel heal päeval saab aken ka külgkardinad, aga siis peaks Teet mulle riiuliga sarnase kardinapuu tegema ja millal see juhtuda võiks, ei oska sugugi öelda. Sinnamaani kasvatan aknalaual mõnusasti maitserohelist edasi, naudin kevadet ja olen õnnelik.Ruumi on üsna raske pildistada ;)
Päikesepaistelise ilmaga eriti:


Ja radikavärv on ostetud! Juhhuu! :)

2 kommentaari: